środa, 6 sierpnia 2014

Najstarsza mapa Gdyni

Właściwie to trudno nazwać ten rysunek mapą we współczesnym rozumieniu, ale może stanowić ona pewien pogląd na temat wielkości ówczesnej wsi. Została ona sporządzona w 1731 roku przez klasztor kartuzów, który był w tamtym czasie właścicielem wsi. Na mapie można dopatrzeć się głównej osi wsi, którą stanowiła droga pokrywająca się z dzisiejszą ulicą starowiejską. Droga ta, w pobliżu centrum ówczesnej wsi (zlokalizowanego w okolicach dzisiejszego Placu Kaszubskiego), spotykała się z drogą prowadzącą z osady Świętego Jana (dzisiaj okolice Węzła Franciszki Cegielskiej) do Oksywia. Obie te drogi są zaznaczone na mapie linią przerywaną.
Najstarsza mapka wsi Gdynia z 1731 roku sporządzona przez przeora klasztoru kartuzów. (źródło: Karthaus und sein Kloster 'Marienparadies')
Wyraźna linia na północ od wsi to granica pomiędzy Gdynią a Oksywiem. Była to zarazem granica obszarów znajdujących się w posiadaniu dwóch różnych zakonów - kartuzów i norbertanek z Żukowa. Do tych drugich należało wtedy Oksywie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz