piątek, 2 kwietnia 2010

Kościół Przemienienia Pańskiego w Gdyni Cisowej

Parafia Przemienienia Pańskiego w Cisowej została powołana dekretem biskupa Stanisława Okoniewskiego z dnia 21 grudnia 1933 roku. Początkowo była Kuracją wyłączona z parafii św. Mikołaja w Gdyni Chyloni. Pierwszym duszpasterzem wspólnoty został ksiądz Franciszek Śmigocki.

Kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Gdyni Cisowej. [autor: Paweł Różyński]
Dzięki ofiarności Tekli i Stanisława Prangów, którzy przekazali grunt pod świątynię, oraz pracowitości mieszkańców Cisowej, w 1935 stanął obecny kościół. 11 września 1935 roku został poświęcony przez dziekana gdyńskiego księdza Teodora Turzyńskiego, a 15 października 1935 roku placówka została samodzielną parafią.

Kolejni proboszczowie Parafii Przemienienia Pańskiego:
  • Franciszek Śmigocki (od 1 stycznia 1934 do 1 kwietnia 1936),
  • Anastazy Fierek (od 2 kwietnia 1936 do 2 listopada 1939) - zamordowany przez hitlerowców w Piaśnicy,
  • Tadeusz Danielewicz (od listopad 1939 do 1 października 1959) - jako administrator parafii,
  • Tadeusz Danielewicz (od 2 października 1959 do 5 kwietnia 1977) - jako pełnoprawny proboszcz,
  • Cyryl Metody Gulczyński (od 21 maja 1977 do 30 czerwca 1993),
  • Andrzej Wiecki (od 1 lipca 1993 do 26 czerwca 1997),
  • Stanisław Megier (od 27 czerwca 1997 do dnia dzisiejszego).
Z pierwotnego obszaru parafii Przemienienia Pańskiego erygowano następujące parafie:
  • w 1976 roku - parafię pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej w Gdyni-Demptowie,
  • w 1986 roku - parafię pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela i Świętego Brata Alberta Chmielowskiego w Chyloni,
  • w 1989 roku - parafię pod wezwaniem Dobrego Pasterza w Cisowej.
Co roku, w dniu 6 sierpnia odbywa się odpust parafialny, a w jeden z weekendów majowych rusza dwudniowa pielgrzymka piesza do sanktuarium wejherowskiego.

Autor: Paweł Różyński

Bibliografia:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz