poniedziałek, 12 kwietnia 2010

Budynek Banku Polskiego

Bardzo charakterystyczny budynek, zlokalizowany na skrzyżowaniu ulicy 10 Lutego oraz 3 Maja, oddany został do użytku w 1929 roku. Od początku stanowił siedzibę Banku Polskiego.

[caption id="attachment_379" align="aligncenter" width="300" caption="Budynek Banku Polskiego na skrzyżowaniu ulic 10 Lutego oraz 3 Maja w 1929 roku (źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, autor zdjęcia nieznany)"]Budynek Banku Polskiego na skrzyżowaniu ulic 10 Lutego oraz 3 Maja w 1929 roku (źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, autor zdjęcia nieznany)[/caption]

Jest jednym z najwspanialszych przykładów polskich budowli w stylu art déco. Niestety, od wielu lat opuszczony, nie może znaleźć dobrego gospodarza. Plany obecnych właścicieli kłócą się z zabytkowym charakterem budynku i stanowią zagrożenie dla jego osobliwego klimatu, co uniemożliwia inwestorowi uzyskanie zgody konserwatora zabytków na jakiekolwiek inwestycje w jego obrębie.

Pozostaje mieć nadzieję, że znajdzie się w końcu taki inwestor, który będzie w stanie umiejętnie połączyć nowoczesność z tradycją i zrobić na tym dobry dla siebie interes.

Autor: Paweł Różyński

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz